Dlaczego opakowania kartonowe są ekologiczne?

Opakowania, z których korzystam każdego dnia powinny być wygodne, funkcjonalne i estetyczne. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, który zyskuje obecnie coraz większe znaczenie (zarówno w oczach klientów, jak i właścicieli firm) jest również ekologiczność. Jednak czy opakowania kartonowe wpisują się w ten trend? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Czy opakowania tekturowe są ekologiczne?

Opakowania tekturowe są świetnym zamiennikiem dla opakowań plastikowych, które jeszcze do niedawna cieszyły się największą popularnością. Wzrost ich roli wynika przede wszystkim z coraz większej świadomości ekologicznej klientów. 

Opakowania kartonowe cenione są przede wszystkim za swoją biodegradowalność, a co za tym idzie bezpieczeństwo dla środowiska. Raz wykorzystana konstrukcja może zostać ponownie przetworzona, dzięki czemu przedłuża się cykl życia materiału. Dzięki temu nie zachodzi konieczność wykorzystania kolejnych surowców – co prowadzi m.in. do ścinania mniejszej ilości drzew. Wszystko to sprawia, że opakowania kartonowe naprawdę są ekologiczną opcją.

Opakowania tekturowe a ekologia – co warto wiedzieć?

Dlaczego jeszcze można powiedzieć, że opakowania tekturowe są ekologiczne? Oto kilka ciekawych faktów, które warto znać:

  • nawet jeśli opakowanie wykonane z kartonu nie zostanie umieszczone we właściwym kontenerze, ulega szybkiemu rozkładowi – nieporównywalnie szybszemu niż ma to miejsce w przypadku produktów z plastiku,
  • opakowania kartonowe z recyklingu nie tracą swoich dobrych właściwości, w tym trwałości (w przeciwieństwie do plastiku, który z każdym procesem recyklingu staje się coraz słabszy),
  • technologia wykorzystywana do wytworzenia tektury nie zatruwa środowiska, nawet w przypadku produkcji masowej.

Nic więc dziwnego, że opakowania tekturowe są wybierane nie tylko przez fanów ekologii, ale przez coraz większe grono „zwykłych ludzi”, którzy widzą korzyści, jakie to przynosi.