Gdzie wykorzystywane są opakowania tekturowe?

Tektura to ceniony od wieków najgrubszy dostępny materiał papierniczy. Proces jej produkcji opiera się na wykorzystaniu papierowej masy, której poszczególne warstwy są ze sobą sklejone i wzbogacone o dodatki chemiczne, gwarantujące trwałość gotowego produktu. Dzięki temu opakowania tekturowe rzeczywiście mogą znaleźć szerokie zastosowanie. Gdzie można je wykorzystać? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Opakowania tekturowe – co warto wiedzieć?

Na początek warto jednak wspomnieć, z czego wynika tak duża popularność opakowań tekturowych. Na uwagę zasługuje przede wszystkim ich wytrzymałość i uniwersalność. Produkty te mogą przybierać różną formę, odmienną pod względem wielkości, kształtu, czy koloru. Poszczególne rozwiązania różnią się także ilością warstw (grubością), wykończeniem i oferowaną ochroną.

Gdzie więc można je spotkać najczęściej?

Gdzie wykorzystywane są opakowania tekturowe?

Opakowania tekturowe spotykamy na każdym kroku – towarzyszą nam każdego dnia. Stykamy się z nimi np. gdy kurier dostarcza nam paczkę lub kiedy to my wysyłamy jakąś większą przesyłkę. Można je też znaleźć na sklepowych półkach, gdzie pełnią rolę opakowań jednostkowych i zbiorczych. 

Opakowania tekturowe są wykorzystywane w każdej branży, w której liczy się staranne zabezpieczenie produktów i zapewnienie im optymalnych warunków. Gwarantują także ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie słoneczne. Przy użyciu dodatkowych wypełniaczy i przekładek możliwe jest zabezpieczenie narożników, które są najbardziej narażone na uszkodzenia oraz amortyzacja wszelkich wstrząsów.

Co ważne opakowania tekturowe mogą być wykorzystywane nawet w przemyśle spożywczym (są bezpieczne dla żywności).