Tektura falista jest najgrubszym rodzajem materiału papierniczego, może być dwu, trzy lub pięciowarstwowa. Najczęściej używana jest do produkcji opakowań i zależnie od tego, co zamierza się nią opakować należy wybrać albo tekturę litą albo falistą.
Tektura lita jest znacznie cieńsza, zazwyczaj nie jest grubsza niż 0,8 mm. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością i niewielką wagą. Dlatego właśnie najczęściej wykorzystywana jest do produkcji opakowań kartonowych przeznaczonych dla niewielkich lub lekkich produktów: ciast, niektórych ubrań czy lekarstw.
Tektura falista, dzięki zastosowaniu kilku warstw i specyficznej, falistej struktury jest znacznie bardziej wytrzymała. Przez swoją grubość tektura falista jest bardziej odporna na zgniatanie i jest znacznie sztywniejsza. Dzięki temu, wykorzystuje się ją do pakowania cięższych produktów bez obaw o uszkodzenie opakowania, a tym samym jego zawartości.
Największe różnice między tekturą falistą a litą
Podstawową różnicą między tektura litą a falistą jest ich grubość, struktura, a wraz z nimi dodatkowo zastosowanie. Tektura lita ma grubość maksymalną około 1 mm, zaś grubość tektury falistej może dojść nawet do 6,5 mm. Wyróżnia się dwie podstawowe grubości tektury falistej: 1,5 mm, 3 mm, 4 mm, 4,5 mm i 6,5 mm. Kartony z tektury falistej produkuje się poprzez połączenie linerów i tektury, co sprawia, że mają bardzo odporne ściany.
Tekturę falistą wykorzystuje się do produkcji opakowań, które później znajdą zastosowanie do pakowania butów, produktów AGD/RTV, szkło czy porcelanę. Są wystarczająco solidne, by zabezpieczyć wymienione artykuły.